Gyomszabályozás
2018.09.26.
A DEKALB LEGJOBBAN TELJESÍTŐ GENETIKÁI EGY EGYEDÜLÁLLÓ HERBICID-TECHNOLÓGIÁVAL KOMBINÁLVA MEGOLDÁST ADNAK A REPCETERMESZTÉS LEGÚJABB KIHÍVÁSAIRA.
Tudta Ön, hogy a Clearfield gyomirtási rendszer használatával a legalacsonyabb szintre csökkentheti a szulfonilurea-maradványok miatti termesztési kockázatokat, elpusztítva számos keresztesvirágú gyomot, és javíthatja az olaj minőségét?
- Szorítsa vissza a vadrepce, a repcsényretek, a szapora zsombor és egyéb keresztesvirágú és egyéb problémás gyomokat széles skáláját.
- Kerülje el bármilyen gyomirtó szer használatát addig, míg a növény nem fejlődött ki eléggé és a gyomösszetétel és nyomás nem egyértelmű.
- A növények megerősödéséig elkerülheti a herbicidek használatát, és gyommentesen tarthatja a termőterületet.
- Csökkentse le a gabonavetemény után fellépő szulfonilurea-maradványok okozta kockázatokat.
A nagyobb teljesítményű fajták, illetve a rendszer által felkínált lehetőség, miszerint csökkenthetőek az őszi repce fejlődésével, termesztésével és piaci értékesítésével járó kockázatok, minden európai ország számára elérhető lehetőség.
Az is jól látszik, hogy fajtáink oroszlán szerepet töltenek be e gyorsan növekvő piaci szegmens irányításában, mely az egyéb termésbiztonságot adó és a termesztéstechnológiát javító jellemzők, plusz a vezető helyen lévő magas terméspotenciállal kombinációjának köszönhető.
A Clearfield rendszer páratlan védelmet biztosít a repcében nehezen irtható keresztesvirágú gyomok, mint például a vadrepce és a szapora zsombor, vagy az árvakelésű repce, illetve egyéb kétszikű gyomfajták széles körével szemben.
A technológia lehetővé teszi, hogy a gyomirtást akkor végezzük el, amikor a repcenövény biztonságosan eléri a 2-4 valódi leveles állapotot. Ily módon elkerülhető a kultúrnövény visszafogott fejlődésének a kockázata is, amit az alkalmazott preemergens gyomirtó szerek vagy a gabonában használt szulfonilurea tartalmú gyomirtó szerek maradványai okozhatnak.
A hagyományos (nem konvertált) repce árvakelés teljes irtása azt jelenti, hogy azt termesztünk, amit el is vetettünk. Így kizárhatjuk az olyan kevert populációkat, melyek jelentősen meghaladják az optimális vetési sűrűséget. Ily módon a gomba-, rovarölő szeres, valamint növekedésszabályozó kezelések pontosabban elvégezhetőek, a fajták igényeit leginkább kielégítve a legjobb állományzáródás elérése nem is akkora kihívás, és a betakarítás előtti állományszárítás (deszikkálás) pontosabban időzíthető.
A korábbi termesztésekből származó magas erukasav tartalmú (HEAR) repce árvakelés, ugyan úgy, mint más keresztesvirágú gyomok (melyek viszonylag magas erukasav-tartalmú magot termelnek) visszaszorítása további előnyt jelent a növénytermesztési problémák és a fajtaidegen repcemag szennyeződésekből származó büntetések kockázatának a csökkentésében.
A nemesítési programunkban különös előrelépés volt, amikor 2016-ban a fontosabb független kísérletek eredményei is igazolták a Clearfield repce teljesítményét.
A kísérletben szereplő mindhárom Clearfield fajtánk teljesítménye 106%-kal vagy annál is nagyobb mértékben felülmúlta a versenytársak 6 különböző fajtáját. A rossz repcetermesztési év ellenére három helyszínen, nagyon jelentős, 3,54 t/ha-os kísérleti átlagtermést értünk el.
A piacon egyedülálló teljesítményük mellett Clearfield fajtáink számos egyéb értékes genetikai megoldásban is kitűnnek. Ezek között szerepel az erőteljes növekedési erély, a kettős fóma- és a világos levélfoltosság elleni rezisztencia, és ami a legfontosabb, a kipergésellenállóság.
Meggyőződésünk, hogy a kipergésellenállóság a Clearfield fajták alapvető és létfontosságú tulajdonsága. Az árvakelés hatékony visszaszorítása hatalmas termesztéstechnológiai előnyt jelent. Ez azonban csak pillanatnyi előny.
A kipergés ellenállóság a becők betakarításig történő felnyílásának jelentős csökkenésével, valamint a betakarításkori magszétszóródás megszüntetésével jelentős hozzájárul a Clearfield repce árvakelésének jövőben csökkenéséhez.
E mellett ugyanilyen fontos a betakarítást követő szakszerű tarlókezelés is. Javaslatunk, hogy hagyjuk kicsírázni a talaj felszínén vagy annak sekély rétegeiben lévő magvakat, majd a következő növény vetése előtt Roundup-al permetezzük le. Ha beforgatjuk a szétszóródott magvakat a talajba, azzal csak dormanciát (mélynyugalmi állapotot) idézünk elő, ami a későbbi növényi kultúrákban okoz problémát.