MIÉRT TERMESSZÜNK ŐSZI KÁPOSZTAREPCÉT?
2018.09.26.Őszi káposztarepce – a legjobb termelési érték eléréséért
A repcét termesztő fő országokban összesen 6,5–7,5 millió hektáron termesztenek repcét, melynek éves össztermése elérheti a 25 millió tonnát.
Minden egyes tonna repcéből körülbelül 450 liter jó minőségű étkezési olaj állítható elő, melyet széles választékban használnak a háztartásokban, a gyártási folyamatok során, valamint a vendéglátó imaparban. E mellett az olajkinyerési folyamat során tonnánként 580 kg repcemagliszt is keletkezik, amely rendkívül keresett és magas protein tartalmú állati takarmány.
A növekvő európai terméshozam, illetve a repceolaj és a repcemagliszt iránti jelentős belső kereslet eredménye, hogy megfelelő gazdálkodással a repcetermesztés rendkívül jövedelmező lehet.
Mivel Európa növényiolaj-termelésben továbbra is messze nem önellátó, a repce terményára a takarmánygabonákhoz viszonyítottan kevésbé érzékeny a világpiac ingadozásaira. E mellett, különösképpen az egészségesebb és környezetbarátabb európai termelési színvonalnak köszönhetően, kiváló lehetőséget biztosít a pálmaolaj importjának helyettesítésére
A repce továbbra is a gabonafélék első számú váltónövénye a vetésforgóban. Termesztésével hatékonyan szakítható meg a gabonabetegségek, a gyomok és a kártevők felszaporodásának természetes ciklusa, mellyel lehetővé válik a kalászostermesztés terméshozamainak tovább növekedése.
Mint ahogy jövedelmezőségében, valamint a vetésforgóban nyújtott jótékony hatásában is, az őszi káposztarepce termesztése során számos kiemelkedő előnyt biztosít.
Azzal, hogy 9-10 hónapon át takarja a talajt, valamint mély és kiterjedt gyökérrendszert fejleszt, segít megóvni a talajt az eróziótól, javítja annak szellőzését, és csökkenti a nitrátkimosódást az erre hajlamos téli, kora tavaszi hónapokban.
A nagyobb mennyiségben keletkező föld alatti és föld feletti biomassza úgyszintén nagyban hozzájárul a talaj humusztartalmának növeléséhez. Maga a növényállomány pedig különösen jó élőhelyet kínál a mezők vadvilágának.
Amennyiben évente a kalászosok mellett más értékes növényt is termesztünk, ez tovább csökkenti a kiszámíthatatlan éghajlati változások és bizonytalan terménypiaci mozgások kockázatát.